hikoki_dv20vb2wvz
HIKOKI DV20VB2WVZ impact drill 230V - 790 W - 29,5 Nm - quick-action chuck - slip clutch in plastic case
  • Free shipping
  • Delivery by DHL
  • Delivered from Belgium
Scope of delivery
  • 1 handle
  • 1 depth stop
  • 1 plastic case
Product description
  • Quick-release chuck and safety-slip clutch
  • Very compact and lightweight
  • Powerful motor, high drilling speed
  • Strong aluminium gear housing
  • Ergonomic handle with soft grip
  • Adjustable switch
Key features
  • Safety clutch
  • Clockwise and anti-clockwise rotation
  • Double insulated
  • Electronic
Key features according to our expert
  • Input power: 790 W
  • Max. drilling diameter (masonry): 20 mm
  • Max. drilling diameter (wood): 40 mm
  • Max. drilling diameter (steel): 13 mm
  • Max. tightening torque: 29,5 Nm
  • Weight: 2,2 kg
  • Max. clamping capacity: 13 mm
Specifications / All features
  • Brand: HIKOKI
  • EAN: 4966376287406
  • Supplier number: HIKOKI DV20VB2WVZ
Input power
790 W
Max. drilling diameter (masonry)
20 mm
Max. drilling diameter (wood)
40 mm
Max. drilling diameter (steel)
13 mm
Max. tightening torque
29,5 Nm
Weight
2,2 kg
Max. clamping capacity
13 mm